yükleniyor

blank

İş Güvenliği

Anasayfa » Blog » İş Güvenliği

İş Güvenliği ; güvenli bir çalışma ortamı oluşturarak iş kazalarının önüne geçilmesi amacı ile alınan tedbir ve önlemlerdir.

İş Güvenliği Nedir?

Güvenli bir çalışma ortamı oluşturarak iş kazalarının önüne geçilmesi amacı ile alınan tedbir ve önlemlere “İş Güvenliği” denir. İş güvenliğini sağlamak adına alınan tedbirler çalışanları ve işletmeleri tehlikelerden korurken verimliliğe de olumlu yönde katkı sağlar. Son yıllarda yaşanan hızlı sanayileşmeye bağlı olarak ortaya çıkan çalışanların güvenliğiyle ilgili sorunlar iş güvenliğinin önemini daha da artırmıştır.

Ülkemizde de iş sağlığı ve güvenliği koşullarının iyileştirilmesi adına müstakil bir kanun hazırlanma ihtiyacı duyulmuş ve bu kapsamda 6331 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” 20.06.2012 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

İş Güvenliği Uzmanı

İş Güvenliği Uzmanları ; 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre işveren tarafından görevlendirilecek olan iş yerinin tehlike sınıfına uygun iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olmak zorundadırlar.

Buna göre; C Sınıfı iş güvenliği uzmanları az tehlikeli sınıfta, B sınıfı iş güvenliği uzmanları az tehlikeli ve tehlikeli sınıfta, A sınıfı iş güvenliği uzmanları ise tüm tehlike sınıflarında görevlendirilebilmektedir. Ayrıca kanun gereğince C Sınıfı iş güvenliği uzmanları tehlikeli sınıfta bulunan iş yerlerine 01.01.2019 tarihine kadar, B sınıfı iş güvenliği uzmanları 01.01.2020 tarihine kadar çok tehlikeli sınıfta bulunan iş yerlerine hizmet verebileceklerdir.

Sarızeybek İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi kurumu olarak iş yerinizde görevlendirmiş olduğumuz uzmanlarımız tarafından verilen hizmetlerin detaylarını;

https://www.issagligiveguvenligiegitim.com/is-guvenligi-uzmani   bağlantısına tıklayarak öğrenebilirsiniz.

İş Güvenliği Eğitimi 

İş Güvenliği Eğitimi ; mühendislik, mimarlık, teknik öğretmenlik ve fen-edebiyat fakültelerinin fizik, kimya ve biyoloji bölüm mezunları ile İSG ön lisans mezunları, Sarızeybek İSG gibi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş eğitim kurumlarında 90 saat Senkron (canlı uzaktan) – 90 saat a-senkron uzaktan eğitim (180 saat teorik) ve 40 saat pratik eğitimin ardından iş güvenliği uzmanı olabilmek için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlarına katılıyor. ​

E-Bülten